"Nigdy nie należy słuchać kwiatów.
                             Wystarczy na nie patrzeć i je wąchać.
                             Moja róża rozsiewała woń na całą planetę"

                                      Mały Książe Antoine de Saint-Exupery

Menu

Strona główna
Kursy Aromaterapii
Aktualności
O nas
Nasza historia
Dołącz do nas
Nasi przyjaciele
Nasze czasopismo
Kontakt


Informujemy, że w czasopiśmie “Indian Journal of Microbiology” (DOI 10.1007/s12088-014-0508-2) ukazał się artykuł z Politechniki Gdańskiej “Essential Oils, Silver Nanoparticles and Propolis as Alternative Agents Against Fluconazole Resistant Candida albicans, Candida glabrata and Candida krusei Clinical Isolates” (autorzy: Piotr Szweda • Katarzyna Gucwa • Ewelina Kurzyk • Ewa Romanowska • Katarzyna Dzierzanowska-Fangrat • Anna Zielińska Jurek • Piotr Marek Kuś • Sławomir Milewski) w którym badano, pochodzące z “Pollena-Aroma” olejki eteryczne, obok nanocząsteczek srebra i propolisu, jako potencjalnych substancji do zwalczania grzybów z grupy Candida. Badane olejki lawendowy, bazyliowy, tymiankowy, cytrynowy, drzewa herbacianego, goździkowy, geraniowy i cynamonowy z kory, wykazały bardzo interesujące właściwości. Całość artykułu jest dostępna pod adresem  http://link.springer.com/article/10.1007/s12088-014-0508-2

21 kwietnia br. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne PTA w siedzibie towarzystwa w Nowym Dworze Mazowieckim. Zarząd przedstawił doroczne sprawozdanie z działalności w 2017 roku. Zarząd otrzymał jednogłośnie skwitowanie z działalności w 2017 roku. W związku z upływem w roku 2018 kadencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej odbyły się również wybory do władz towarzystwa. W tym roku upłynęło 25 lat naszej działalności. Dr Iwona Konopacka-Brud, przewodnicząca Zarządu PTA, przedstawiła referat okolicznościowy z okazji 25-lecia istnienia PTA będący krótkim podsumowaniem tych lat bogatych w wydarzenia i istotnych z punktu widzenia naszych osiągnięć, przede wszystkim w propagowaniu i nauczaniu aromaterapii.

Fotoreportaż z zebrania został zamieszczony w kwartalniku Aromaterapia Lato’2018.

29 września i 20 października 2018 r. odbyły się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego w Nowym Dworze Mazowieckim Kursy Aromaterapii zorganizowane pod patronatem PTA Słuchacze kursów wykazywali ogromne zainteresowanie wiedzą o olejkach eterycznych i dużą aktywność podczas zajęć praktycznych.

JESIENNE KURSY 2018 r . „PODSTAWY AROMATERAPII”

Od 25 lat Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne organizuje i sponsoruje profesjonalne szkolenia z teoretycznych podstaw aromaterapii uzupełnione warsztatami z elementami oceny zapachowej olejków eterycznych oraz tworzenia autorskich mieszanek pachnących olejków eterycznych przeznaczonych do zabiegów aromaterapeutycznych. Jako pierwsi w Polsce umożliwiamy słuchaczom, pod kierunkiem specjalistów, komponowanie własnych, indywidualnych kompozycji zapachowych z olejków eterycznych. Nasze wykłady i warsztaty przyciągają z całej Polski, a nawet Europy, osoby spragnione wiedzy o olejkach eterycznych, ich stosowaniu w zabiegach aromaterapeutycznych jak na przykład w masażach, kąpielach, nawanianiu oraz ciekawe możliwości wykorzystania zmysłu węchu. Poniżej zamieszczamy kilka impresji fotograficznych z dwóch edycji kursu, które odbyły się we wrześniu i październiku 2018 roku. Ze względu na niezmiennie niesłabnące zainteresowanie kursem, o terminie kolejnego powiadomimy w 2019 roku.

Fot 1. Dr Władysław S. Brud w trakcie wykładów. (Kurs 29 IX 2018)

Fot 2. Uczestnicy kursu w trakcie tworzenia autorskich mieszanek olejków eterycznych. (Kurs 29 IX 2018)

Fot. 3. Dr Iwona Konopacka-Brud ocenia jakość mieszanek stworzonych przez uczestników warsztatów. (Kurs 29 IX 2018)

Fot. 4. Uczestnicy kursu w trakcie wykładu. (Kurs 20 X 2018)

Fot. 5. Dr Iwona Konopacka – Brud (z lewej) z uczestniczką kursu ((Kurs 20 X 2018)

Fot. 6 Wykładowcy: dr Iwona Konopacka-Brud (pierwsza z prawej) i dr Władysław S. Brud) (drugi z lewej) z uczestniczkami kursu. (Kurs 20 X 2018)

Celem konkursu jest popieranie przez władze PTA, badań naukowych, związanych z aromaterapią.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego zaprasza do udziału w IX edycji Konkursu Aromaterapia i Nauka. Kilka lat temu Zarząd PTA podjął inicjatywę nagradzania prac badawczych z zakresu aromaterapii. Nagroda Prezesa PTA w Konkursie Aromaterapia i Nauka przeznaczona jest dla autorów najlepszych prac magisterskich i licencjackich z zakresu badania olejków eterycznych i ich zastosowań w praktyce.

Konkurs „Aromaterapia i Nauka 2018”
i Nagroda Prezesa PTA
dla autora pracy:
- magisterskiej
- licencjackiej
z zakresu: badania olejków eterycznych i ich wykorzystania w zabiegach pielęgnacyjnych i aromaterapeutycznych.

Informacje: info@pta.org.pl, tel. 22 5041759

dr Iwona Konopacka-Brud
Przewodnicząca Zarządu PTA

INICJATYWA NA RZECZ REFERENDUM EUROPEJSKIEGO
Referendum w sprawie medycyny naturalnej

Ochrona zdrowia jest jednym z podstawowych praw człowieka. Niestety, każdego roku miliony Europejczyków umierają na zawały serca, udary lub nowotwory, czyli na choroby, którym można skutecznie zapobiegać.
Badania naukowe wykazały, że tym oraz wielu innym chorobom można zapobiegać dzięki lekom naturalnym, których stosowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
W czasopismach naukowych i Internecie opublikowano już ponad 10 000 opracowań podkreślających rolę, jaką pełnią witaminy i inne środki naturalne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Jednakże wprowadzane na szczeblach krajowym i europejskim przepisy ograniczają dostęp do tych informacji, hamując jednocześnie rozwój nieobjętych ochroną patentową środków leczniczych, takich jak witaminy.
Nikt nie powinien mieć takiej mocy, aby ograniczać nasze prawa do zdrowia i długiego życia.
Musimy dążyć do egzekwowania praw obywatelskich, które bezpośrednio wiążą się z ochroną naszego zdrowia i życia.
Apelujemy więc do Unii Europejskiej o ochronę fundamentalnego prawa człowieka do zdrowia. Wzywamy wszystkich odpowiedzialnych polityków Unii Europejskiej do przeprowadzenia „Referendum w sprawie medycyny naturalnej", które każdemu obywatelowi Europy zapewni łatwy i nieskrępowany dostęp do terapii witaminowych i pozostałych środków naturalnych. Apelujemy do przedstawicieli rządów państw europejskich o egzekwowanie prawa do referendów gwarantowanego przez konstytucje poszczególnych krajów. Prosimy o podpisanie się pod listą na stronie:
www.eu-referendum.org/polski/petitions/natural remedies.info.html

Zapraszamy

Zarząd Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

Konkurs „Aromaterapia i Nauka 2010”

Zarząd Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego zaprasza do udziału w VII edycji Konkursu Aromaterapia i Nauka. W 2007 r. Zarząd PTA podjął inicjatywę nagradzania prac badawczych z zakresu aromaterapii. Nagroda Prezesa PTA w Konkursie Aromaterapia i Nauka przeznaczona jest dla autorów najlepszych prac magisterskich i licencjackich z zakresu badania olejków eterycznych i ich zastosowań w praktyce.

Konkurs „Aromaterapia i Nauka 2010”
Nagroda Prezesa PTA
dla autora pracy:
• magisterskiej
• licencjackiej
z zakresu: badania olejków eterycznych i ich wykorzystania w zabiegach pielęgnacyjnych i aromaterapeutycznych.
Nagroda Główna dla autora Pracy Magisterskiej – 750,- zł
Nagroda Główna dla autora Pracy Licencjackiej – 750,- zł

oraz
bezpłatna prenumerata kwartalnika Aromaterapia na 2 lata.

Prace magisterskie i/lub licencjackie do konkursu należy nadsyłać do 30 października 2010 r. na adres Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego wraz z formularzem zgłoszenia. Prace oceniać będzie 3 osobowy zespół pod przewodnictwem Prezesa PTA. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 30.12.2010 r. Wzór formularza przedstawiamy poniżej.

Zgłoszenie
 • Uczelnia (adres) ……………..…………………………………………………………….
 • Tytuł pracy………………………………………………………………………………….
 • Nazwisko i imię autora……………………………………………………………………..
 • Nazwisko i imię promotora (-ów)………………………………………………………….
 • Krótka recenzja pracy……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………….
 • Podpis Promotora
  …………………………………
  Podpis Rektora
  ……………………………………
  Miejscowość, data ……………………………………..

  Na podstawie uchwały Zarządu z dnia 2.04.2003 r. Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne wydaje Certyfikaty Jakości olejków eterycznych i ich mieszanek przeznaczonych do aromaterapii dla firm polskich i zagranicznych po wykonaniu oceny ich jakości (dokumenty producenta, analizy specjalistyczne zgodnie z normami ISO). Certyfikaty Jakości wydawane są odpłatnie.

  Prezes Zarządu
  Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

  dr inż. Iwona Konopacka-Brud
  

  Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone